W sprawie likiwidacji 1 Maja

Szanowny Pan
Marek Jurek
Marszałek Sejmu RP

Stanowisko Lokalnej Organizacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie

Z wielkim niepokojem odebraliśmy informacje medialne o propozycjach dotyczących likwidacji dnia 1 Maja jako święta wolnego od pracy.

Początek maja dzięki świętom 1 Maja i 3 Maja stał się tradycyjnym okresem wiosennego wypoczynku Polaków po zimie. W okresie tym od wielu lat, turystyczne miejscowości pełne są gości, którzy w pensjonatach, hotelach, sklepach, restauracjach wydają pieniądze. Te pieniądze pozostają w kraju. Są dochodem polskich przedsiębiorców, hotelarzy, masarzy, cukierników, rzemieślników produkujących lokalne pamiątki.
Likwidacja święta 1 Maja spowoduje, że z "kalendarzowej mapy" zniknie tradycyjny już długi majowy weekend. To spowoduje, że na wypoczynek przyjedzie niewiele osób, nie dając zarobić branży turystycznej, która jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Mniejsze dochody w tej branży oznaczają m.in., że nie będą rozbudowywane i remontowane hotele. Nie zarobi, więc branża budowlana, murarze, hydraulicy, cegielnie, huty. Ekonomia to system naczyń połączonych. Mówiąc obrazowo: jeśli ktoś odpoczywa, to ktoś inny zarabia pieniądze, które z czasem trafiają z powrotem do tych, którzy dali zarobić odpoczywając.
Dlatego mamy nadzieję, że pomysł likwidacji długiego majowego weekendu poprzez likwidację święta 1 Maja jako dnia wolnego od pracy, jest wyłącznie propozycją, która ma wywołać dyskusję na ten temat.


Lokalna Organizacja Turystyczna

Szklarska Poręba, 17 stycznia 2006 r.