W sprawie zimowego parku zabaw

Szklarska Poręba,  5 lutego 2007 r.

Arkadiusz Wichniak
Burmistrz Miasta Szklarska Poręba

Grzegorz Sokoliński
Przewodniczący Rady Miasta Szklarska Poręba

Zarząd Lokalnej Organizacji Turystycznej wyraża zaniepokojenie brakiem w Szklarskiej Poręby oferty uzupełniającej narciarski wypoczynek. Szczególnie zwracamy uwagę na brak w centralnych dzielnicach miasta stoków saneczkowych.
W krajach alpejskich taką uzupełniającą ofertą są „zimowe dziecięce parki zabaw”. Są to miejsca, gdzie nie tylko bezpiecznie można zjeżdżać na saneczkach, ale też na innych, często oryginalnych urządzeniach, np. czymś na wzór dętki samochodowej. Bywa, że w miejscach tych można zostawić dzieci pod opieką wychowawców. Place są oczywiście płatne, ale zorganizowane tak, aby były bezpieczne.
Uważamy, że taki „śnieżny park zabaw” w Szklarskiej Porębie na pewno byłby dobrą ofertą uzupełniającą, a także budującą pozytywny wizerunek miasta: miasta otwartego na rodzinny wypoczynek. Pragniemy zwrócić uwagę, że rodziny są jednym z najlepszych klientów, wydających najwięcej pieniędzy.
Z niepokojem jednak zauważamy, że dotychczasowa polityka miasta sprowadzająca się do wyprzedaży nieruchomości, spowodowała, że w Szklarskiej Porębie brakuje miejsc, gdzie można byłyby zorganizować „zimowy dziecięcy park zabaw”.
Dobrym miejscem na tego typu działalność byłaby łąka przy ulicy Turystycznej. Jest to teren miejski od kilku lat wydzierżawiony tylko na trzy miesiące w roku z przeznaczeniem pod wyciąg zaczepowy.  Wydaje nam się, że jest to dobry obszar na organizację „śnieżnego parku zabaw”, którego oczywiście elementem może być też niewielki wyciąg zaczepowy dla dzieci uczących się jazdy na nartach.
Zarząd Lokalnej Organizacji Turystycznej uważa, że samorząd już wiosną tego roku powinien ogłosić przetarg na ten teren na kilku letnią dzierżawę. W specyfikacji przetargowej powinny być wymienione elementy takiego „śnieżnego parku”, które muszą być spełnione. To, co zrobi dzierżawca ponadto zależeć będzie wyłącznie od niego.
Zarząd Lokalnej Organizacji Turystycznej deklaruje pomoc przy opracowywaniu elementów, które powinny się znaleźć w ofercie takiego „parku”, na których zależy miastu i muszą być spełnione przez dzierżawcę. Jak zwykle deklarujemy również pomoc w rozwijaniu każdej innej oferty turystycznej miasta.


Z poważaniem,
w imieniu zarządu LOT
Dariusz Michalak - przewodniczący