W sprawie oferty muzealnej Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba, dnia 4  czerwca 2007 r.


Burmistrz Arkadiusz Wichniak
Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Sokoliński

Szanowni Państwo!

Z przykrością musimy zauważyć, że oferta muzealna w Szklarskiej Porębie odbiega od światowych trendów i zasad marketingowych. Opinie te wyrażamy nie tylko na podstawie własnych odczuć, ale przede wszystkim po rozmowach z naszymi gośćmi. Atrakcyjne muzeum to nie tylko ciekawe zbiory, ale także ich wielkość i logiczna prezentacja. Placówki w naszym mieście są małe, a starają się prezentować kilka różnych oderwanych merytorycznie od siebie ekspozycji.
Naszym zdaniem w Szklarskiej Porębie musi się pojawić specjalizacja. Oferta prezentacji konkretnych zbiorów, a nie rozproszonych kilku mebli, stanie się atrakcyjnym punktem wycieczek naszych gości, którym z czystym sumieniem będziemy mogli polecić odwiedziny w takiej placówce.
Jedną z najważniejszych ekspozycji, jakiej brakuje w Szklarskiej Porębie to szkło artystyczne. Tradycje szklarskie naszego miasta są niedoceniane. Zbiory Huty Józefina leżą w magazynach, tymczasem w Szklarskiej Porębie organizowane są wystawy współczesnego malarstwa!
Szklarskie zbiory powinny wrócić do naszego miasta  i powinien to być jeden z priorytetów obecnych władz miasta. Jeśli istniejące placówki są źle zabezpieczone przed kradzieżami, to samorząd powinien je wspomóc po to, by prezentować skarby Szklarskiej Poręby. Taka ekspozycja to niemal gwarancja sukcesu placówki muzealnej, a dodatkowo zwiększa atrakcyjność miasta.
Zwolnienie niektórych pomieszczeń muzealnych ze zbędnych i nic nie wnoszących w ofercie miasta ekspozycji powinno pozwolić na rozwijanie drugiej, bardzo ważnej wystawy stałej, dotyczącej Ducha Gór. Można i trzeba ją rozwijać zarówno w kierunku współczesnym jak i historycznej prezentacji legendarnej postaci Karkonoszy. Temat ten to kolejny gwarant marketingowego sukcesu. Natomiast wystawy czasowe powinny być domeną dużych placówek muzealnych w Jeleniej Górze.
Zmian wymagają też muzea i placówki określające się takim mianem, które mają już skonkretyzowaną ofertę. Niestety zauważyć trzeba, że jej prezentacja dalece odbiega od tego, w jaki sposób pokazuje się w Polsce muzealne zbiory. Zakurzone półki, brudne gabloty, słabo opisane zbiory, źle oświetlona ekspozycja, nie powinny mieć miejsca. Nie jest prawdą, że władze miasta nie mają na to wpływu. Wręcz przeciwnie, zważywszy, że dysponują narzędziami podatkowymi.

Szanowni Państwo,

Szklarska Poręba to miasto turystyczne. Banał powtarzany od lat nie przekłada się jednak na działania prowadzone w mieście. Rolą samorządu jest nie tylko dbanie o oświatę, drogi, ale przede wszystkim o rozwój. Pod tym pojęciem należy rozumieć także rozwój oferty turystycznej miasta. Jeśli nie mamy rynny saneczkowej, basenów, to spróbujmy przynajmniej uatrakcyjnić to, co już mamy. A Szklarska Poręba w porównaniu do wielu innych miast w tej części Europy, ma czym się pochwalić. Jednak musimy to odpowiednio wyeksponować i sprzedać.
Skuteczny samorząd, to taki, który nie załamuje rąk mówiąc, że nie ma wpływu na niepodległe sobie instytucje. Skuteczne władze miasta, potrafią załatwić rzeczy niemożliwe.
Jak zwykle, będziemy to powtarzać za każdym razem, członkowie naszego stowarzyszenia są gotowi wspomóc władze miasta we wszelkiego rodzaju działaniach zmierzających do podniesienia atrakcyjności oferty turystycznej Szklarskiej Poręby.

Zarząd Lokalnej Organizacji Turystycznej

Prosimy o publiczne odczytanie tego listu podczas sesji rady miasta, a także jego publikację w miejskim biuletynie.