Dzieci z Białorusi odwiedziły Szklarską Porębę

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Dzieci z Białorusi zwiedzają Dolny Śląsk

 

Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego przywitał 21 lipca dzieci i młodzież z obwodu grodzieńskiego. Już od 16 lat autorem programu wakacji edukacyjnych i głównym organizatorem wyjazdu dzieci i młodzieży z polskich rodzin z Białorusi na Dolny Śląsk jest Julian Golak, Radny Województwa Dolnośląskiego. 

Podczas spotkania w Sali Sejmiku, radny Julian Golak zaprezentował działalność Samorządu Dolnego Śląska. Nie zabrakło również wystąpień dokumentujących działania na rzecz utrzymania polskości na Białorusi w wykonaniu nauczycieli i uczniów z obwodu grodzieńskiego.


Program edukacyjny dla dzieci i młodzieży z Białorusi ma na celu przybliżenie historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz przeprowadzenie edukacji europejskiej a także ekologicznej, krajobrazowej i przyrodniczej. Uczestnicy zwiedzą m.in. zabytki i atrakcje Wrocławia, Karpacza, Szklarskiej Poręby czy Wałbrzycha. Wyjazdy edukacyjne, które przewidziano w programie są urozmaicone, obejmują także miejscowości, w których rozpoczęła się polska państwowość oraz były prowadzone odważne działania społeczne w celu odzyskania wolności: Wrocław, Kołobrzeg.


W 2015 roku program obejmie także „szkołę letnią”, w której wykładać będą prelegenci z Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu Opolskiego oraz inni goście, w tym świadkowie historii. W programie przewidziano również warsztaty dziennikarskie. Oprócz tego uczestnicy wyjazdu zostaną zapoznani z ofertą edukacyjną uczelni wrocławskich oraz możliwością studiowania w oparciu o programy Unii Europejskiej, np. Erasmus. (UMWD)

 

dzieci3

 

26 lipca dzieci z Białorusi odwiedziły Szklarską Porębę. Lokalna Organizacja Turystyczna zorganizowała pobyt dzieci w naszym mieście. W Domu  Carla i Gerharta Hauptmannów - Muzeum Karkonoskim dzieci zapoznały się z zbiorami muzeum i historią naszego miasta, następnie w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej pracownicy KPN opowiedzieli o przyrodzie w parku, atrakcjach przyrodniczych i krajobrazowych Szklarskiej Poręby i okolic.

 

dzieci2

 

Około południa grupa miała możliwość interaktywnego zwiedzania Żelaznego Tygla Walońskiego – skansenu odtworzeniowego urządzeń górniczo-hutniczych – była to pierwsza grupa zwiedzająca Tygiel, kilka godzin przed oficjalnym otwarciem.

 

dzieci4

 

Na koniec, grupa pojechała do Harrachova, przejeżdżając przez nieczynne przejście graniczne. Dzieci mogły naocznie przekonać się, że w UE granic takich jakie one znają nie ma.

 

dzieci1

 

Zarząd LOT dziękuje pani Bożenie Danielskiej z Muzeum Karkonoskiego, pani Sabinie Tabace z Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej oraz panu Robertowi Pawłowskiemu z Żelaznego Tygla Walońskiego za pomoc i zaangażowanie w przyjęcie dzieci z Białorusi.

26.07.2015